İdrar Yolu Enfeksiyonu İle Tatiliniz Zehir Olmadan Önce, Bilinmesi Gerekenler

İdrar Yolu Enfeksiyonu İle Tatiliniz Zehir Olmadan Önce, Bilinmesi Gerekenler

 

Öncelikle idrar yolu enfeksiyonu nasıl belirti verirden başlamak gerekir sanırım;

-Sık idrara çıkma ve veya idrar yaparken zorlanma hissi,

-İdrarda yanma hissi ve özellikle idrar sonuna doğru artan ağrılı idrar yapma,

-İdrarın ağır kokulu olması ve renginde değişiklik koyulaşma olması,

- Ateş, terleme, yorgunluk, kusma ve bulantı ve kadınlarda ilişki esnasında hissedilen ağrı

başlıca belirtiler olarak sıralanabilir. Kadınlarda idrar yolunun erkeklere göre daha kısa oluşu ve eşlik eden genital bölge enfeksiyonları ( en bilinen şikayet hali ile vajinal akıntı varlığı) nedeniyle dış ortamdan mesaneye; bakterilerin bulaşması çok daha olasıdır . Erkeklere kıyasla, kadınlarda sistitin görülme oranı  4 kat daha fazladır. Kadınların en az 1/4 ‘ü yaşamları boyunca en az bir kere sistite yakalanır. %85 dışarıdan içeriye yani aşağıdan yukarıya doğru başlayan idrar yolu enfeksiyonu zamanında tedavi edilmezse; sorun böbreklere kadar ilerler. Yani basit bir sistit (idrar kesesi enfeksiyonu), böbrek enfeksiyonu (piyelonefrit) ile bitebilir.

 Yaz aylarında ortaya çıkan idrar yolu enfeksiyonu çocuklarda veya yetişkinlerde, yetersiz sıvı alımı ve sıvı kaybının terleme ile artışından kayanaklıdır. Üzerine yaz tatilinin getirdiği havuz deniz keyfi de eklenirse risk daha çok artar. Sıcak yaz günlerinde serinlemek isteyen pek çok kişi havuzları tercih ediyor. Özellikle kadınların havuz keyfi sonrası ciddi sorunlarla karşılaşmasına neden olabiliyor. Havuz sularının neden olduğu vajinal enfeksiyonlardan korunmak için, kadınlarda alınması gereken önlemleri kabaca gözden geçirelim.

-İdrarınız beyaz gelecek kadar bol su için ve idrarınızı tutmayın.

-Klor seviyesi uygun ve temiz havuzlar tercih edilmeli; yazlık site ve otellerde, mümkünse havuz suyunun değiştiği ilk günlerde havuzu kullanmayı tercih etmeye özen gösterilmeli.

-Havuza girmeden önce duş alınması, havuz suyunun geç kirlenmesi adına ortak bir tedbir olmalıdır.

-Havuzda kalış süresi 30-40 dakikalık periyodlardan daha uzun olmamalıdır.

-Havuzdan çıkışı güneşlenmeye başlamadan önce mutlaka duş alınarak vücut klorlu sudan arındırılmalıdır.

-Mutlaka yedek mayo veya bikini ile ıslak olanlar hemen değiştirilmelidir. Naylonlu ve dar iç çamaşır kullanmak yerine pamuklu çamaşırları tercih edilmeli.

-Havuza girmeden önce vajinal tampon uygulaması tercih edilebilir. Ancak havuzdan çıkar çıkmaz tampon çıkarılmalı ve vajinal bölge kesinlikle nemli bırakılmamalıdır.

- Mümkün olduğunca havuz yerine deniz tercih edilmelidir.

 Neden havuzlar enfeksiyona daha çok zemin hazırlar diye düşündüğümüzde; sebep sadece kalabalık olması ve yoğun kullanımı veya kirli oluşu değildir. Havuzları temiz tutmak amacıyla, klor kaynaklı dezenfektanlar kullanılır. Klor, vajina florasını da bozan bir dezenfektandır. Vajinan doğal yapısını saran yararlı bakterilerin ölmesine yol açar ve başta mantarlar gibi fırsatçı enfeksiyonlar olmak kaydı ile tüm mikroorganizmaların vajinal ortamda üremesine neden olmaktadır. Vajinal enfeksiyon oluşması demek, sistit de denilen alt idrar yolu enfeksiyonu demektir.

Tedavi

   Kadınlarda görülen havuz enfeksiyonlarının tedavisinde öncelikle enfeksiyona neden olan etkenin tespit edilmesi gerekmektedir. ( Mantar  veya bakteri ) Kısa bir tedavi sürecinden sonra hastanın akıntı ve kaşıntı, idrar yanması, kasık ağrısı gibi şikayetleri geçecektir. Burada en önemli nokta tedaviye erken dönemde başlanmasıdır. Bu tip enfeksiyonların tedavisinde geç kalındığı takdirde; vajinal akıntılar kasık boşluklarına yayılarak ve alt idrar yolu enfeksiyonu olan sistit de böbreklere yayılarak  daha ciddi enfeksiyon tablolarına neden olabilmektedir. Zira kadınların vajinal bölgeleri; rahim ve tüpler kanalıyla kasıklara ve karın bölgesine açılmaktadır.

 İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Bol bol su içmek. ( 1 litre suyun içine 1 limonu sıkıp gün boyu içmeniz daha faydalı olacaktır. Sarımsak suyu ya da papatya çayı da idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelebilir. )

SAĞLIK VE HUZUR İÇİNDE İYİ TATİLLER….